top of page

Азотний наркоз

Азотний наркоз - це змінений стан свідомості, викликаний вдиханням азоту за високого парціального тиску. Що глибше занурюється водолаз, то вищим буде парціальний тиск азоту та інших газів у його повітрі. З цієї причини азотний наркоз зазвичай розглядають як функцію глибини. Чим глибше занурюється дайвер, тим сильніший наркоз.

Якщо дайвер занурюється на глибину понад 60 метрів під час дихання повітрям, він, найімовірніше, зазнає виснажливого наркозу і навіть втратить свідомість.
Наркоз чинить анестезуючу дію на водолаза. У більшості випадків наркозу анестезуючі ефекти не є екстремальними, і дайвер відчуває дещо змінений стан без повної втрати свідомості.


У багатьох випадках ви зможете відразу ж побачити ефект наркозу. Він помітно уповільнює

роботу мозку, але цей ефект може зробити більше, ніж просто заплутати ваш розум, тому що вважається, що гази азоту реагують з ліпідними або жировими тканинами, з яких в основному складається мозок.
Нижче наведено лише деякі з найпоширеніших симптомів азотного наркозу, на які слід звернути увагу:

Image by Joel Filipe

Найпоширеніші симптоми азотного наркозу

Уповільнені розумові здібності

Коли настає азотний наркоз, азот може почати діяти як анестетик і знизити ваші розумові здібності до рівня сп'яніння. Складні думки можуть ставати різною мірою важчими, а голова може здаватися надзвичайно затуманеною. Буде важко думати про кілька речей одночасно, що може стати справжньою проблемою, оскільки дайвінг - це многозадачна діяльність, що передбачає моніторинг і роботу з багатьма речами одночасно, такими як плавучість, глибина, тиск у балоні, ваш напарник і т.д. і т.п.

Оніміння

Також подібно до інтоксикації, наркоз може викликати відчуття оніміння. Це може бути небезпечно, оскільки також може зменшити сприйняття дискомфорту дайвером, особливо коли вода стає надто холодною і розум не може змусити тіло регулювати власне тепло.

Короткочасна втрата пам'яті

Під наркозом у дайверів часто проявляються ознаки короткочасної втрати пам'яті. Вони можуть забути про своє останнє тренування або про те, як працювати з орендованим спорядженням для підводного плавання і спорядженням (наприклад, компенсатором плавучості). Вони також можуть забути про завдання, для виконання якого їх послали вниз.

У важчих випадках деякі дайвери поводяться так, що викликають більше занепокоєння, наприклад, перевіряють тиск повітря на восьминозі замість манометра або ледь не вбивають власного напарника.

Галюцинації

Відомо, що у важких випадках у дайверів виникають судоми, що в крайніх випадках може призвести до втрати свідомості. Очевидно, що це може бути дуже небезпечно, оскільки може призвести до миттєвої смерті в глибоководному положенні.

Судоми

Азотний наркоз найчастіше виникає, коли дайвер занурюється на глибину близько 30 метрів. Підвищений тиск може змінити гази, які вдихає дайвер (переважно азот і кисень). Деякі дайвери більш схильні до азотного наркозу, ніж інші, а деякі дайвери ніколи не відчують його.
Азотний наркоз відносно нешкідливий і навряд чи спричинить будь-які проблеми у дайвера. У більшості симптоми азотного наркозу зникнуть, щойно вони піднімуться на кілька метрів. Але деякі ризики, які дайверам, можливо, доведеться взяти до уваги, полягають у тому, що вони можуть зіткнутися з плутаниною, яка може вплинути на прийняття ними рішень. Вони можуть забути перевірити свої бездекомпресійні межі або поплисти від свого напарника

Image by Nott Peera
bottom of page