top of page
Image by yang wewe
Image by yang wewe

Фактори, що визначають життя у Світовому океані.

Більшу частину земної кулі (2/3) займають океани та моря. Водойми є на континентах, островах і мають свої риси та особливості.

Одним із факторів, що визначають життя в океані є тиск. Зі збільшенням глибини спостерігається зростання атмосферного тиску (1100 атм. на глибині 11000 м). Океан, як відомо, заселений і на дні. Отже, на глибинах дна Світового океану живі організми мають приблизно такий же внутрішній тиск. Так, морські їжаки можуть існувати на глибині до 4900 м, молюски від 35 до 4400 м.

В окремих районах спостерігається підняття холодних вод на поверхню. Це явище називають апвелінг. В більш холодній воді краще розчиняється кисень і тому зростає кількість дрібних морських організмів, які є кормом для риби. В областях апвелінгу розташовані основні промислові райони з вилову риби.

Важливе значення для морських організмів має солоність води. Середня солоність вод Світового океану становить 35‰. Найбільші коливання солоності спостерігаються у верхньому шарі води: від 30‰ в приполярних до 37,9‰ в тропічних широтах.

Хребетні морські тварини, які поширені в морях, мають ряд пристосувань, що забезпечують можливість їх існування в морській воді. Для підтримання постійного осмотичного тиску вони п’ють морську воду, виділяючи при цьому надлишок солей за допомогою зябр і нирок. Деякі з них забезпечують сталість осмотичного тиску завдяки непроникаючому покриву з рогових утворень.

Image by Ursula Krapf

Із солей, розчинених у морській воді, особливе значення має вуглекислий кальцій (СаСО2). На його долю в океані припадає 3,6% від загальної кількості солей. Ця сіль необхідна для побудови коралових рифів, раковин молюсків тощо. Засвоєння її погіршується при низьких температурах води, характерних для позатропічних поверхневих вод і для глибин більше 300 м.

Вміст кисню в океанічній воді досить однорідний, хоча може падати з глибиною. У морях, глибинні води яких позбавлені кисню, а збагачені вуглекислим газом або сірководнем, відсутні не тільки глибоководні види риб і безхребетних, але й риби, які живуть в поверхневих шарах води, а розмножуються на значних глибинах…

Image by River Fx
ВЕЛИКИЙ ПЕРЕПИС МОРСЬКОГО ЖИТТЯ

Протягом 10 років 2700 морських біологів та океанографів із 80-ти країн світу здійснювали кропітку роботу із перепису живих організмів Світового Океану. І ось, після 540 експедицій світу спрезентовано результати їхньої праці. Науковці завантажили усі відомості про морське життя у єдину базу даних OBIS – Океанічну Біогеографічну Інформаційну Систему.

Здійснюючи свій перепис морських істот, вчені довели, що немає в океані місця, де б не існувало життя. Хоча ще досить недавно побутувала думка, що на великих глибинах, океанічних западинах та підводних вулканах життя відсутнє взагалі. Проте, живі організми були виявлені у найнесподіваніших місцях – там, де міг би розплавитись свинець, і там, де вода замерзала, утворюючи товсту кригу, там, де не було кисню, і там, куди не проникало світло…


Ось результат – перелік із 250 тисяч видів відомих морських організмів. За десятиліття активної праці морськими біологами відкрито понад 6 тисяч невідомих раніше видів, 1200 з яких, на сьогодні, формально описані, як нові для науки, а 4,8 тисячі ще очікують своєї участі. Кількість нових видів виявилась настільки великою, що біологи не справляються із їх описами. На сьогодні, електронні переліки включають у себе понад 190 тисяч видів, а для 80-ти тисяч 
створено окремі вебсторінки, то ж кожен може почерпнути наукові знання про світ океанів і морів.

Image by Eugenia Clara

Застосувавши безпрецедентний за своїми масштабами, генетичний аналіз, дослідникам вдалось проаналізувати спорідненість 35 тисяч видів із різних таксонів. Часом, генетика урізала різноманіття там, де організми помилково належати до різних видів, однак, вона ж і збільшила число відомих видів з-поміж різноманітних мікроорганізмів, зокрема евбактерій та археїв.
Учених також вразило різноманіття глибоководних організмів. Неочікуваним було виявлення глибоководних коралових рифів та велетенських бактеріальних колоній протяжністю сотні кілометрів. Усі вони населені численними молюсками, ракоподібними, червами та рибами. Найбільш багате й різноманітне донне життя великих глибин у приполярних районах Землі, вздовж меж континентів, де холодні течії підіймаються із безодні, відтісняючи теплі тропічні води.
Вони їдять, розмножуються і врешті-решт помирають, опускаючись на дно у вигляді “органічного снігу”, стаючи їжею для донних істот. Це одвічний колообіг енергії та матерії в океані.
Попри грандіозні успіхи десятилітньої праці, морським біологам все ще не відомо про життя у 20% об’єму океану, а це його п’ята частина. Нікому не відомо, скільки ще видів живих організмів розповсюджено у морях і океанах.

Океан – спільний дім, який покинули наші далекі пращури, виволікши свої риб’ячі хвости на сушу – нову обитель. А прабатько Океан ще здатен нас здивувати, даруючи небачені багатства. От лише б мудро ними розпорядитись…

bottom of page