Зябра та ті хто ними дихає
А ви замислювались як дихають риби?
Розмислювали над тим, що таке зябра?
Думали хто крім риб дихає зябрами???
А ну, швидко зізнавайтесь! Інакше… Інакше…
Ееееех, надто багато тексту. Краще прочитайте та знайдіть відповіді на всі ці питання!
Хто дихає зябрами
Зябра допомагають дихати у воді тим тваринам, які там живуть більшу частину часу. До подібних тварин належать риби, деякі водні безхребетні, а також личинкові земноводні. З представлених у завданні зябрами дихають: багатощетинковий черв'як, річкові раки, восьминоги, молюски, піскошкір, мідії.
А тепер про самі зябра
ОРГАНИ ДИХАННЯ - зябра, що мають велику площу газообміну. Зя́бра — орган дихання, що здатний поглинати кисень із води. Є у всіх первинноводних тварин. На відміну від багатьох дрібних водних безхребетних (таких як губок, мохуваток, п'явок), які вдихають кисень через всю поверхню тіла, складніші організми використовують зябра. Газообмін в зябрах здійснюється шляхом дифузії кисню і вуглекислого газу між водою і кров'ю. Відомо, що у водному середовищі дифузія кисню йде приблизно в 10000 повільніше, ніж в повітрі. Тому зябра риб влаштовані і працюють так, щоб підвищити ефективність дифузії. Ефективність дифузії досягається наступним шляхом:
Зябра мають дуже велику площу газообміну (дифузії), завдяки великій кількості зябрових пелюсток на кожній зябрової дузі ; кожен зябровий пелюстка в свою чергу розгалужений на безліч зябрових пластинок; у хороших плавців площа газообміну в 10 - 15 разів превищує поверхню тіла;
Зяброві пластинки дуже тонкостінні, їх товщина близько 10 мікрон;
У кожній зябрової платівці є велика кількість капілярів, стінка яких утворена тільки одним шаром клітин; тонкість стінок зябрових пластинок і капілярів визначає короткий шлях дифузії кисню і вуглекислого газу;
Через зябра прокачується велика кількість води завдяки роботі "зябрового насоса" У кісткових риб і таранної вентиляції- особливого способу дихання, при якому риба пливе з відкритим ротом і відкритої зябрової кришкою;
Напрямок руху води через зяброві пластинки і напрямок руху крові в капілярах протилежні, що збільшує повноту газообміну;
У крові риб є в складі еритроцитів гемоглобін, чому кров поглинає кисень в 10 - 20 разів ефективніше, ніж вода.
Ефективність вилучення кисню з води у риб набагато вище, ніж у ссавців з повітря. Риби витягують з води 80 - 90% розчиненого кисню, а ссавці - тільки 20-25% кисню з вдихуваного повітря.
Риби, що живуть в умовах постійного або сезонного браку кисню в воді, можуть використовувати кисень повітря. Багато видів просто заковтують бульбашка повітря. Цей пухирець або утримується в ротовій порожнині, або проковтується.
Наприклад, у коропа в ротовій порожнині сильно розвинені капілярні мережі, куди надходить кисень із пляшечки. Проглинула бульбашка проходить по кишечнику, і з нього кисень надходить в капіляри стінки кишки (у в'юнів, гольців, карасів). відома група лабіринтових риб, У яких в ротовій порожнині є система складок (лабіринт). Стінки лабіринту рясно забезпечені капілярами, через які в кров надходить кисень з бульбашки повітря.
Є два види зябер:
1.Кров'яні зябра
Є тонкостінними виростами з сильно розгалуженою капілярною мережею кровоносних судин і кров'яною плазмою. Вони призначені для одержання кисню з води. Такими зябрами дихає жук плавунець, риби, молюски, ракоподібні, деякі ссавці. Також морський коник дихає зябрами такого типу.
2. Трахейні зябра.
Є тонкостінні прості або розгалужені вирости, які розташовуються на різних частинах тіла і містять тонкі трахейні стовбури або ж розгалужену мережу з трахейних капілярів. Усередині зябер - газоподібний кисень, що отримується з води.
Хммм… Цікаво як дихають акули, кити та крокодили?
Дізнаймося!
Твердження, що кит дихає зябрами не зовсім правильне. Відразу зазначимо, що кит є великим морським ссавцем, який дихає легенями. Не зябрами, а саме легенями, пускаючи фонтан із бризок на видиху, підпливаючи до поверхні води. Але, на ранніх стадіях ембріогенезу у нього присутні зябра, які в міру дорослішання особини зникають.
Кхе, тепер до акули
А ось акула дихає зябрами. У цих зубастих хижаків органи дихання представлені зябровими мішками позаду голови, але перед грудними плавцями. Таких зябрових щілин у акули може бути від 5 до 7.
Чи є у крокодила зябра?
Крокодили зябрами не дихають, вони дихають легенями.
НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВО!
Риби пропускають через зябра воду і витягають з неї кисень, який і надходить у кров. Однак одним подихом функції зябер не вичерпуються. Багато риби використовують їх для харчування, адже крім кисню з пропущеної через зябра води можна витягти мікроорганізми, які після цього відправляються прямо в стравохід. Ще зябра використовуються для видалення зайвих солей з організму, для поглинання вологи, яку багато риби не п'ють ротом, а вбирають через зяброві пластинки. А ще зябрами риби розмовляють - видають певні звуки, скрегочуть ними.