top of page

Глибоководний гігантизм

Глибоководний гігантизм визначається як тенденція морських істот, таких як безхребетні, хребетні та інші морські істоти, ставати більше в глибоководних водах, тоді як ті істоти, які існують на мілководді, мають тенденцію бути менше. Декілька пояснень намагалися пояснити концепцію цієї поведінки, деякі пов'язували її з нестачею їжі, підвищеним тиском і низькою температурою в глибокій частині моря
Аномальне зростання розмірів глибоководних тварин можна пояснити лише двома правилами: правилом Клейбера та правилом Бергмана.
Перше правило (правило Клейбера) говорить, що більші тварини ефективніші, ніж дрібні. Ця теорія також бере до уваги ставлення площі поверхні обсягу морських тварин і фрактальну природу кровоносних судин. Великі істоти, що у глибинах океанів, зазвичай залежить від їжі, падаючої з них. Це означає, що на цьому рівні є мізерна їжа. Таким чином, ці глибоко плаваючі тварини більш ефективні і тому стають більшими.

ккккк.jpg

Колосальний кальмар

Однією з найпоширеніших ілюстрацій глибоководного гігантизму є колосальний кальмар, що живе на глибині 7200 футів під водою. Вважається, що на цьому рівні колосальний кальмар може збільшити вагу приблизно до 1500 фунтів і вирости до висоти понад 45 футів завдовжки. Гігантські ізоподи, далекі родичі креветок і крабів, живуть у глибоких холодних водах Тихого, Атлантичного та Північного Льодовитого океанів.

Гіганська ізопода

Гігантська ізопода також є чудовим прикладом глибоководного гігантизму. Зазвичай ізосподи виростають приблизно до восьми-п'ятнадцяти сантиметрів, тоді як ізоподи, що мешкають у глибоких холодних морських водах, виростають приблизно до 76 сантиметрів і важать приблизно 1,7 кілограма. Через величезний розмір цих ізопод їх називають гігантськими ізоподами.

ff5a6bb8fd819bae886cb2e92d4ba889.jpg
Дайвінг з Whaleshark

Китова акула

У світі існує тисячі видів риб, розміри яких обчислюються сантиметрами, а деяких — метрами. Яка найбільша риба у світі? Лідер за розмірами серед риб – китова акула .
Який розмір китової акули? У середньому максимальна довжина китової акули становить 13 м, хоча вони можуть зрости і до 23–25 м. Середня вага акул становить близько 20 тонн, а максимальна — 34 тонни.
Китова акула – добродушний гігант. Вона харчується планктоном, пропускаючи тонни води через цедильний апарат. Риба не становить жодної загрози для людини. Більше того, китова акула підпускає до себе аквалангістів, хоча наближатися та чіпати представників цього виду заборонено законами деяких країн, наприклад, Філіппін.

Оселедцевий король

Друга за розмірами риба у світі – оселедцевий король, або риба-ремінь. Який розмір оселедця? Найдовша особина цього виду, офіційно зареєстрована, досягала 11 м. Максимальна підтверджена маса риби-ременя – 272 кг. У середньому ж оселедцевий король доростає до 3-3,5 м-коду.

Завдяки довгому тілу оселедець король став прообразом міфу про морського змія з кінською головою: моряків лякало десятиметрове чудовисько, «корону» якого приймали за гриву.

OARFISH-1-superJumbo.jpg
гигантская-акула-4.jpg

Гігантська акула

Гігантська акула – третя за величиною риба у світі, друга – серед акул. Який розмір величезної акули? Максимальна зареєстрована довжина акули досягає 9 м у самців та 9,8 м у самок. Максимальна відома вага гігантської акули – 4 т. У середньому акули досягають більше 3 м завдовжки, а найменший виловлений екземпляр в історії був 1,7 м завдовжки.

Риба-гігант не становить загрози для людини, тому що дуже повільна і не агресивна. Рибальський промисел завдав серйозної шкоди популяції гігантських акул, тому Міжнародний союз охорони природи відніс їх до вразливих видів.

Риба-місяць

Риба-місяць.Який розмір риби-місяця? Найбільша піймана особина мала розміри 3,1 м на 4,26 м. Найважча риба-місяць важила 2,3 т. У середньому дорослі особини виростають до розмірів 1,8 на 2,5 м. Їхня вага коливається від 250 кг до 1000 кг.
У риби-місяця округла форма тулуба, за що її називають рибою-сонцем або рибою-головою. Вона водиться на глибинах до 800 м. Основа раціону – медузи та інші безхребетні.
Хоча сама риба не агресивна і не становить небезпеки для дайверів, вона може бути непрямою загрозою для людини. Відомі випадки зіткнення цих особин із малими судами, причому транспортні засоби отримували серйозні ушкодження.
У Європі продаж м’яса риби-місяця заборонено. У Японії та на Тайвані м’ясо цієї риби вважається делікатесом, хоча воно не смачне та в’яле. Не варто плутати рибу-місяць з іншою круглою рибою: у Європі під такою назвою продають рибу вомер.

hQp7rrtBgCWtABdMqA2iLP.jpg
bottom of page